КСП
СТАТУТ
НА КАБИНЕТА ЗА СОЦИАЛНА ПРЕВЕНЦИЯ
ПАНАГЮРИЩЕ
I.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
1.Кабинетът за социална превенция е помощен орган на КБППМН, съгласно чл.10, ал.2 от Закона за БППМН.
2.Дейността на кабинета е регламентирана с разпоредбите на ЗБППМН и с решение на МКБППМН - Панагюрище. В него се извършва индивидуална и групова консултативна дейност с малолетни и непълнолетни, чието поведение се определя като асоциално - бягство и отпадане от училище, не се съобразяват с правните норми в обществото, участват в криминогенни групи. В КСП се провеждат консултации във връзка с изпълнението на мерките по чл.13, ал.1, т.3 и чл.15, ал.1, т.2 от Закона за БППМН. Организирането и провеждането на превантивна и корекционна дейност сред малолетните и непълнолетните.
3.Основният принцип на работа е изграждането на мултидисциплинарен екип от специалисти за работа с деца с девиантни прояви и техните родители или лицата, които ги заместват. В принципите са залегнали отговорността на всеки един от екипа, взаимният контрол, конфиденциалност на информацията, като се набляга на комплексността на разрешаване на всеки един случай.
II.СТРУКТУРА
В КСП работи екип от специалисти – обществени възпитатели към МКБППМН - педагози, психолози, юрист Дейността им е регламентирана с разпоредбите на раздел VІІІ от Закона за БППМН и Статута на обществения възпитател.
При подбора се разчита на личностните качества, на отношението към проблемните деца и на опит при работа с трудни деца.
Структурата и организацията на КСП се определят с решение на МКБППМН.
Ръководство и състав на кабинета за социална превенция
Ръководител на консултативния кабинет към МКБППМН – секретарят на МКБППМН.
Членове:
- Психолози /към момента няма на работа/
- Педагози - 4
- Юрист /при необходимост/
- Лекар /при необходимост/
Съставът на КСП се определя съгласно целите и задачите и се утвърждава с решение на МКБППМН.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТЕЩИТЕ В КСП
1.Права:
-да извършват диагностична и консултативна работа с деца с девиантно поведение и техите родители или лицата, които ги заместват;
-да получават информация относно поведението на малолетни и непълнолетни от родителите или лицата, които ги заместват, от ИДПС, О”ЗД”, от МКБППМН, от УКБППМН;
-да поставят проблеми пред МКБППМН, свързани с поведението на малолетните и непълнолетните, да разработват програми за превеция на престъпността сред децата;
-да насочват клиенти към други специалисти, с каквито КСП не разполага;
-на безопасни и здравословни условия на труд.
2.Задължения:
-да извършват консултативна дейност на децата и родителите, чиито деца са извършители на противообществени прояви или престъпления или за които съществува предпоставка за извършването им;
-да извършват консултативна дейност по изпълнение на възпитателните мерки по ЗБППМН, по изготвянето на характеристика за дете, поставено под възпитателен надзор;
-да оказват помощ на длъжностните лица от О”ЗД”, без да нарушават професионалната етика;
-да водят необходимата документация;
-да участват в обучителни семинари за подобряване на работата им;
-да спазват определения работен график;
-да участват в разработването и разпространението на материали за дейността на КСП, за превантивната дейност сред малолетните и непълнолетните.
Дейности и мероприятия за реализиране на целите и задачите на кабинета
Изготвяне на рекламно – информационни материали, отразяващи дейността на кабинета (брошури, диплянки), разпространение на тези материали.
Провеждане на консултации с деца в риск /по информация на УКБППМН, МКБППМН, ИДПС/; деца, извършили противообществени прояви; деца, пребивавали във ВУИ, СПИ.
Изготвянето на оценка за психологическото и поведенческо развитие на деца, обект на комисията, поставени под възпитателен надзор.
Провеждане на консултации с родители, чиито деца са извършители на противообществени прояви и нуждаещи се от помощ при възпитание на децата.
Оказване на психологическа, педагогическа, правна и здравна консултации на деца с девиантни прояви и техните родители.
Организиране на обучителни семинари с работещите по превенция на противообществените прояви.
Кандидатстване по проекти и програми, свързани с профилактика на асоциалното поведение, партньорство по сходни проекти.
Установяване на партньорски отношения със сродни помощни органи към МКБППМН от други общини и обмяна на положителни практики.
Разработването и провеждането на мероприятия, свързани с превенцията на противообществените прояви сред малолетните и непълнолетните.
Отразяване дейността на кабинета в медиите с цел повишаване обществената чувствителност към проблемите на “детската престъпност”.
Осигуряване на възможности за финансиране дейностите на консултативния кабинет чрез програми и проекти, чрез общински и държавен бюджет, чрез спонсорство.
Целеви групи за работа в консултативния кабинет за социална превенция
-Малолетни и непълнолетни, с наложена възпитателна мярка.
-Деца, преминали през специализирани учебни и социални заведения /ВУИ, ПД, СПИ, приюти, дневни центрове за деца/.
-Малолетни и непълнолетни, насочени към кабинета от УК за борба срещу противообществените прояви, МКБППМН, ИДПС, О”ЗД”.
-Родители или лица, които ги заместват, с наложена възпитателна мярка по чл.15 от ЗБППМН; родители, чиито деца са в риск; родители, насочени от МКБППМН, ИДПС.
-Служители, работещи в системата по превенция на противообществените прояви.
IV.ФИНАНСИРАНЕ
1.Дейностите, извършвани в КСП се финансират от Общинския бюджет.
2.Средствата, могат да бъдат набирани и чрез участие в програми на НПО, дарения и други.
3.Заплащането на работещите в КСП е съгласно Наредба №2 на ЦКБППМН за материално стимулиране на обществените възпитатели, /ДВ бр. 101 от 1999 година/, изменена и допълнена в ДВ бр.110 от 19.12.2003 година и обн., ДВ, бр.9 от 03.02.2009 год..